Κανονισμός Λειτουργίας

1. Μπαίνουμε στο εργαστήριο μόλις χτυπήσει το κουδούνι. Οι μαθητές που δεν βρίσκονται έγκαιρα στην τάξη τους δεν γίνονται δεκτοί από τον καθηγητή, με αποτέλεσμα να χρεώνονται με αδικαιολόγητη απουσία.

2. Δεν μεταφέρουμε φαγητό ή ρόφημα μέσα στο εργαστήριο. Φροντίζουμε να ολοκληρώνουμε το φαγητό μας την ώρα του διαλείμματος.

3. Δεν φέρνουμε στο σχολείο το κινητό μας τηλέφωνο.

4. Δεν προκαλούμε ζημιές στον εργαστηριακό εξοπλισμό.

5. Πριν βάλουμε σε λειτουργία κάποιο μηχάνημα ζητάμε την άδεια από τον καθηγητή του μαθήματος.

6. Αν συμβεί κάποιο ατύχημα το αναφέρουμε αμέσως στον καθηγητή.

7. Αποφεύγουμε να μιλάμε όταν κάνουμε λεπτές εργασίες που απαιτούν προσοχή ή εγκυμονούν κινδύνους.

8. Απαγορεύονται τα πειράγματα και τα παιχνίδια μέσα στο εργαστήριο.

9. Σε περίπτωση αμφιβολιών για οποιαδήποτε ενέργειά σας απευθυνθείτε στον καθηγητή σας.

10.  Δε γράφουμε στα θρανία, στις καρέκλες ή στους τοίχους του εργαστηρίου.

11. Οφείλουμε να διατηρούμε του εργαστήριο καθαρό.

12. Μετά το τέλος των εργασιών σκουπίζουμε και τακτοποιούμε όλα τα εργαλεία, τα όργανα και τα υλικά στις θέσεις που υπάρχουν ειδικά για το σκοπό αυτό.

13. Ρίχνουμε τα απορρίμματα στους ειδικούς κάδους και τα καλάθια που βρίσκονται στην αίθουσα.

Καλή συνεργασία!!!