"Φθινόπωρο διαλέξανε μικροί κορμοί ν?  ανθίσουν της  λευτεριάς τον ποθητό ήλιο για να αντικρύσουν??

Οι μαθητές της Γ? τάξης του Γυμνασίου Σούδας πρόσθεσαν με την παρουσία τους μια μικρή σελίδα στο νόημα του αγώνα των φοιτητών  που τις μέρες εκείνες , το Νοέμβρη του 1973, στο Πολυτεχνείο πρόσφεραν τη ζωή τους και θυσιάστηκαν για την ελευθερία και τη δημοκρατία .

Αρχικά έγινε προβολή των γεγονότων με video που επιμελήθηκε η κ. Μουζουράκη Βασιλεία Φιλόλογος. Ακολούθησε  ανάγνωση ποιητικών και πεζών κειμένων από τους μαθητές πλαισιωμένων από τη χορωδία του σχολείου μας. Το αφιέρωμα έκλεισε με  θεατρικό δρώμενο από τους μαθητές που το απέδωσαν με το δικό τους τρόπο.Το διαχρονικό μήνυμα του Πολυτεχνείου τονίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αφιερώματος  το οποίο τέλειωσε μέσα  σε κλίμα συγκίνησης,  με την ανάγνωση των ονομάτων των νεκρών .Το παράδειγμα και η θυσία τους, ας ανοίγει τα στόματα και ως πράξη αλλά και ως αποτέλεσμα στους δύσκολους καιρούς που ζούμε !