Την Παρασκευή 24/3/2017, στο σχολείο γιορτάσαμε την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821. Ο πανηγυρικός της ημέρας (λόγος ενός ξεχωριστού δασκάλου) διαβάστηκε από τον μαθητή της Γ τάξης Χρήστο Κούτα. Ήταν μια ιδιαίτερη αναφορά στους ήρωες της Επανάστασης και στο ρόλο που διαδραμάτισαν στην επανάσταση του 1821.Επίσης μια προτροπή για την ανάληψη των ευθυνών των νέων της εποχής μας για ένα καλύτερο αύριο, για καλύτερες μέρες, πιο φωτεινές σελίδες!

Ακολούθησε προβολή μιας σύντομης ταινίας με ιδιαίτερη αναφορά για το ρόλο της Κρήτης, στην επανάσταση.

Η γιορτή τέλειωσε με τραγούδια από τη χορωδία του σχολείου μας.

Με συγκίνηση, ευχές και προβληματισμό  καθηγητές και μαθητές, συνειδητοποιήσαμε  πως τέτοιες μέρες, επετειακές, το σχολείο είναι απαραίτητο να ξεπερνά τη συμβατικότητα της σχολικής αίθουσας και να ξεδιπλώνει το φάσμα του παιδαγωγικού ρόλου του.

ΜΑΡΙΑ Γ. ΒΕΝΙΑΝΑΚΗ